Szépségideálok változása és új célcsoportok megjelenése az AI korában

 


Olvasási idő:

szepsegidealok_ai
I. A szépség fogalma átalakulóban

A szépség fogalma mindig is társadalmi normák és marketingtrendek lenyomata volt, amelyek folyamatosan alakították a szépségipar üzeneteit. Az idealizált szépség, amely hosszú évekig uralta a reklámokat és a divatbemutatókat, a hibátlanság, fiatalság és tökéletes arányok bemutatásával igyekezett hatni a fogyasztókra. Ez a megközelítés különösen hatékony volt a marketingben, hiszen érzelmi kapcsolatot teremtett. A fogyasztók a termékek segítségével igyekeztek közelebb kerülni egy életstílushoz és elérni kívánt eredményekhez.

Az utóbbi években azonban jelentős változások történtek. A fogyasztók ma már hitelességet és életszerűbb példaképeket keresnek. Egyre érzékenyebbek az irreális szépségideálok káros hatásaira. Az önelfogadás, a sokszínűség és a természetes szépség értékei kerültek előtérbe.

A modern technológia, különösen az AI, új lehetőségeket teremtett a szépség fogalmának újragondolásában. De hogyan formálhatja az AI az új szépségideálokat, és hogyan található meg az egyensúly a hitelesség és az innováció között? A cikk ezekre a kérdésekre keresi a választ, miközben bemutatja, hogyan válik az idősebb korosztály és a természetes szépség egyre hangsúlyosabb célcsoporttá. Továbbá hogyan igazodik mindehhez a márkák vizuális kommunikációja.

II. Az idealizált szépség és annak eredményessége a marketingben

A szépségipar kommunikációját hosszú időn át az idealizált szépség irányította, amely kiválóan működött mint marketingstratégia. A hibátlan bőrű és tökéletes arányú modellek képei olyan vonzó példákat jelenítettek meg, amelyek a termékek iránti érdeklődést növelték. Ezek a kampányok a „vágyott állapot” koncepciójára épültek. Arra az elképzelésre, hogy a termék segíthet a vásárlóknak közelebb kerülni az eszményített megjelenéshez, amelyet ezek a reklámok bemutattak.

A marketingpszichológia szempontjából ez az elv azért bizonyult rendkívül hatékonynak, mert érzelmi hatást gyakorolt a közönségre. Az emberek hajlamosak arra, hogy vonzódjanak azokhoz a vizuális tartalmakhoz, amelyek valamilyen pozitív érzést vagy célt kapcsolnak a termékhez. Az idealizált szépség képei pontosan ezt tették. Reményt adtak arra, hogy a vásárlók is közelebb kerülhetnek a bemutatott ideálhoz, és ezáltal javíthatják az önbizalmukat és társadalmi megítélésüket.

Az üzenetek egyszerűek és könnyen érthetőek voltak: „Használd ezt a terméket, és közelebb kerülsz ahhoz a szépséghez, amelyről mindig is álmodtál.” Ez a pszichológiai kapcsolat nemcsak a termékek iránti vágyat erősítette, hanem hosszú távon lojalitást is épített a márkák iránt.

A Victoria’s Secret show-k például hosszú időn át szimbolizálták az idealizált szépséget. A kifutón bemutatott angyalok hibátlan külseje és az esemény körüli glamúr globális figyelmet és elismerést váltott ki. Ezek a show-k amellett, hogy esztétikai élményt nyújtottak, a vágy tárgyát is megtestesítették a divat- és szépségiparban. Ez azonban sokak számára elérhetetlennek tűnt, és egyre több kritika érte, mivel irreális elvárásokat támasztott.

Bár az eszményített szépség hatékonyságát nem lehet vitatni, egyre több fogyasztó kezdte felismerni az ilyen üzenetek negatív hatásait. Az irreális elvárások önértékelési problémákat és testképzavarokat okoztak, valamint széleskörű társadalmi nyomást is generáltak. Ez a felismerés vezetett a szépségiparban az idealizált szépség helyett egy hitelesebb és befogadóbb megközelítéshez, amely ma már egyre inkább teret nyer.

III. A természetes szépség diadala: új normák a szépségiparban

Az elmúlt években a természetes szépség és az inkluzivitás került előtérbe a szépségiparban. A fogyasztók változó igényei és a társadalmi nyomás arra ösztönözte a márkákat, hogy elhagyják az irreális szépségstandardokat, és hitelesebb példaképeket mutassanak be. Az önelfogadás és a sokszínűség hangsúlyozása ma már a sikeres kampányok kulcsa.

A Dove ikonikus „Keep Beauty Real” kampánya úttörő szerepet játszott ebben a változásban. A kampány a valós nőket állította a középpontba, mindenféle utómunka nélkül. Az üzenet világos volt: a szépség minden formában és méretben létezik. Ez az irány új normát teremtett, amelyhez számos más márka is csatlakozott, hangsúlyozva a természetesség értékét.

A 2024-es Victoria’s Secret show is jelentős változásokat hozott. Az esemény, amely korábban a tökéletes szépség szimbóluma volt, most a sokszínűséget és a valósághűséget helyezte előtérbe. A kifutón különböző testalkatú, korú és etnikumú modellek mutatták be, hogy a szépség nem korlátozható egyetlen meghatározásra. Ez a fordulat erős üzenetet közvetített: a szépségipar nyitottabbá válik, és igyekszik megszólítani azokat a fogyasztókat is, akik eddig nem érezték magukat képviselve.

IV. „Új” célcsoport: az 50+-os nők

Az idősebb (50+) korosztály is egyre fontosabb szerepet kap a szépségipar kommunikációjában. Az érett szépség bemutatása azon kívül, hogy a hitelességet erősíti, egy olyan vásárlói szegmenst céloz meg, amelyet korábban gyakran figyelmen kívül hagytak. A termékek és kampányok, amelyek az érett nők igényeire reflektálnak az önbizalom és az önelfogadás üzenetét is hordozzák.

A természetes szépség trendje a szépségipar értékrendjének átalakulását is jelenti. Az inkluzivitás és a hitelesség ma már egyre inkább elvárás a fogyasztók részéről.

A L’Oréal Paris élen jár az érett nők reprezentációjában. Ennek egyik ikonikus példája Jane Fonda, aki 86 évesen szerepelt a márka párizsi divathét bemutatóján 2024-ben. A L’Oréal kampányaiban és kommunikációjában rendszeresen kiemeli az 50+ korosztályt, ezzel erősítve, hogy a szépség kortalan.

V. Az AI hatása a szépségiparra és a márkák vizuális kommunikációjára

A természetes szépségideál és az új célcsoportok megjelenése jelentősen átalakítja a márkák üzeneteit. Ez pedig hatással van a márkak vizuális kommunikációjára is. A márka arculatnak és a kommunikációs kampányoknak tükrözniük kell a hitelességet, sokszínűséget és a fogyasztók valós igényeit. A vizuális elemeknek és a képi világnak mind alkalmazkodnia kell a változásokhoz, hogy a márkák valódi kapcsolatot teremthessenek közönségükkel.

Az AI generálta képek ebben az átalakulásban jelentős szerepet játszhatnak, bár új kihívásokat is hoznak. Miközben az AI technológia lehetőséget ad különböző korú, testalkatú és etnikumú „modellek” generálására, ezek a képek nem valóságosak, ami újabb hitelességi kérdéseket vet fel. Az AI használata akkor lehet eredményes, ha támogatja a diverzitást és a természetességet, miközben fenntartja a vizuális igényességet.

Pásti Edina, a Just Bee Digital alapítója, digitális marketing- és AI-szakértő. Edina arra törekszik, hogy a technológiát emberközpontú, etikus módon integrálja a különböző iparágak mindennapjaiba. Szakterülete a kreatív szakemberek és vállalkozások támogatása, hogy az AI eszközeit hatékonyan és felelősségteljesen használják a munkafolyamataikban. Edina részletesen kifejti, hogyan alkalmazhatók az AI technológiák a vizuális kommunikációban úgy, hogy a márkák hitelességét és sokszínűségét támogassák:

Azt nagyon fontos megértenünk, hogy az AI az alapján működik, amit tanítunk neki. Gondoljunk csak bele, hogy a mesterséges intelligencia milyen adatokra támaszkodik: a múltbéli mintákra, amelyek gyakran idealizált szépségábrázolásokat tartalmaznak. Ha ezeket az idealizált képeket használjuk alapul, az AI tovább erősítheti az irreális szépségideálokat, amelyek hosszú távon káros hatással lehetnek a társadalomra. Ugyanakkor, ha diverzitást tanítunk neki, az AI képes lehet olyan megoldásokat kínálni, amelyek valósabbá, természetesebbé és mindenki számára befogadhatóbbá teszik a szépség fogalmát.

A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy amikor betanítjuk egy képgenerátor modelljét arra, hogy női portrékat alkosson, akkor ehhez sok-sok női portrét kell neki mutatni, mire megtanulja, hogy hogyan néz ki egy nő. Ha csupa tökéletesre retusált arcú képet mutatunk neki, akkor azt fogja megtanulni, hogy egy nő így néz ki. Ezek után ezzel a modellel nem fogunk tudni átlagos, hétköznapi arcot generálni, bőrhibákat és pattanásokat főleg nem, mert nincs ehhez mintája, nem kapott ilyen képet a tanulása során. Ezért fontos, hogy a tanító adatok között szerepeljenek különböző bőrtípusú, életkorú és arckifejezésű portrék, hogy a modell képes legyen valósághű és változatos képeket létrehozni.

Az AI nem rendelkezik saját kreativitással vagy megértéssel; csak azokat a mintákat képes újraalkotni, amelyeket a tanulási folyamat során látott. Ezért, ha a bemutatott adatok nem reprezentálják megfelelően a valóság sokszínűségét, a modell által generált képek is korlátozottak lesznek. Például, ha a modell nem látott szeplős vagy ráncos arcokat, akkor valószínűleg nem lesz képes ilyen jellemzőkkel rendelkező képeket generálni.

A szépségiparban a hitelesség és a természetesség különösen fontos. Az AI használata fantasztikus lehetőségeket teremt – például gyors és költséghatékony kampányokat hozhat létre –, de közben mindig figyelnünk kell arra, hogy ne távolodjunk el a valóságtól. A mesterséges intelligencia nem csak eszköz, hanem felelősség is, hiszen amit betanítunk neki, az közvetve meghatározza, hogyan formálja a világot.

A márkák számára is kiemelten fontos, hogy az AI-t tudatosan és felelősen alkalmazzák, és ne csupán a „tökéletes” vagy „esztétikus” megoldásokra törekedjenek, hanem az AI segítségével támogassák a hitelességet, a természetességet és a szépség sokféleségének elfogadását. Egy vásárló könnyebben azonosul egy reklám szereplőjével, ha azt saját magához hasonlónak látja. Az AI forradalmasíthatja ezt a folyamatot, hiszen a jövőben képes lesz egyedire szabni hirdetéseket, ajánlatokat, sőt akár termékeket is, amelyek a vásárló saját megjelenésére reflektálnak. (Én személy szerint nagyon várom már azt az AI-t, ami megmondja, melyik rúzs vagy púder áll nekem jól attól függően, hogy éppen mennyire napbarnított az arcom).

Ezzel együtt óvatosnak kell lenni, hogy ne támaszkodjunk túlságosan az AI-ra. Bár képes képeket és videókat generálni, ezek a tartalmak néha teljesen elrugaszkodnak a valóságtól. Egy kampány során elengedhetetlen, hogy megőrizzük a hitelességet, hiszen a vásárlók ma már egyre tudatosabbak, és átlátják, ha valami túlságosan „mesterséges”. (Lásd a Coca-Cola legújabb karácsonyi AI generált reklámját, ami csúfos kudarcot vallott)

Az AI szépségiparra gyakorolt hatása már most is jelentős, de a technológia fejlődésével még nagyobb változások várhatóak. Az olyan eszközök, amelyek vásárlói visszajelzések alapján képesek új termékeket tervezni, vagy épp olyan vizuális tartalmakat hoznak létre, amelyek sokkal gyorsabban elérik a célközönséget, rendkívül értékesek lehetnek a márkák számára.

A Just Bee Digitalnál elkötelezettek vagyunk az AI etikus és tudatos felhasználása mellett. Hisszük, hogy a technológia akkor lehet igazán sikeres, ha nem csupán megkönnyíti a munkát, hanem értéket is teremt – a szépségiparban és azon túl is.

A téma bővebb kifejtésére kerül sok az AI generált szépség: Mit tanulhatunk a Dove kampányából? című cikkemben.

VI. Összegzés: Az AI szerepe a szépségipar jövőjében

Az AI technológia és a természetes szépség előtérbe kerülése egyaránt formálja a szépségipar jövőjét. Az új szépségideálok az önelfogadást és a sokszínűséget helyezik középpontba, miközben eltávolodnak a korábbi, elérhetetlen tökéletesség eszményétől.

Az AI lehetőséget kínál arra, hogy a vizuális kommunikáció hitelesebb és elérhetőbb legyen. A technológia felelősségteljes használata azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy ne torzítsa a szépség fogalmát, hanem támogassa egy igazságosabb és befogadóbb szépségkultúra kialakulását.




burai_katona_dora

A szerző:
BURAI-KATONA DÓRA

Brand és web designerként fő szakterületem a divat- és szépségipari márkák támogatása. Szakmai blogomon tapasztalataimmal és ötleteimmel arra törekszem, hogy megismerd a márkaépítést egy designer szemszögéből, továbbá inspirációt meríts a márkád egyedi, ikonikus megjelenéséhez.

Szolgáltatások

Fedezd fel az ICONISE YOU legszebb pillanatait Instagramon - @iconiseyou