Ügyfélinterjú: KTK Style – Amikor az arculat végre tükrözi, ami benned van

 


Olvasási idő:

ktk_style_ugyfelineterju

A vizuális arculat több mint dizájnelemek összessége. Egyfajta tükör, amely megmutatja a márkád belső világát. Az énmárkák esetében pedig különösen fontos, hogy ez a megjelenés összhangban legyen azzal, amit képviselsz. Nem feltétlenül azonos az alapító személyiségével, de szorosan kapcsolódik hozzá: értékeket, hangulatot, irányt közvetít.

Ha ez az egyensúly megbillen, idővel feszítővé válik a megjelenés; nem tükrözi hitelesen azt az utat, amit bejártál, és azt sem, amit a márkád képviselni szeretne a jövőben.

Pontosan ezt élte meg Kiss Katalin (Katka), a KTK Style stílustanácsadó márka alapítója is. Katka nap mint nap segít másoknak megtalálni a leginkább önazonos megjelenésüket az öltözködés által. De eljött egy pont, amikor neki volt szüksége ugyanerre a külső nézőpontra, ezúttal a márkájában. Egy folyamatra, amelyben a régi vizuális önkép levetkőzhető, és egy friss, új arculat születhet. Olyasmi, ami végre összhangban van azzal, amit belülről már régóta érzett. 

Az alábbi interjú Katkával készült, ami egy mélyen személyes, ugyanakkor szakmailag is tanulságos történet egy vizuális márkamegújulásról. Belülről kifelé…

Kiss Katalain (Katka), a KTK Style alapítója, Fotó: Csontos Lea
1. Milyen volt a márkád vizuális megjelenése a közös munka előtt, és milyen kihívásokkal szembesültél?

Közel 5 éve működöm a stílustanácsadói szakmában, amely idő alatt rengeteget változtam én is. Éppen ezért az arculatom a kezdeti időszak érzéseit, hangulatát tükrözte vissza, amelyek az évek alatt nagyon megváltoztak bennem.

„Ahogy összeért bennem a tudás és a tapasztalat, egyre inkább azt éreztem, hogy már meghaladtam a régi önmagam, és egyszerűen feszíteni kezdett: nem azt látom kint, ami bent van.

Csodás az analógia a saját munkámmal is, hiszen hozzám is akkor jön el az ügyfél, amikor azt érzi, nem azt látja a tükörben, ami belül van. Így most nekem volt szükségem arra, hogy egy szakember „felöltöztessen”.

Nagyon fontos azonban, hogy ebben a folyamatban is egy külső tükörre volt szükségem. Ki kellett tágítanom a saját nézőpontomat, hogy önmagamat is másképpen tudjam látni és értékelni.

A KTK Style logója redesign előtt (bal oldalon) és az új logó + submark (jobb oldalon)
2. Miért döntöttél úgy, hogy éppen most vágsz bele az arculatod újratervezésébe, és milyen elvárásaid voltak a folyamattal kapcsolatban?

Mert már nagyon feszített, hogy bennem más van, mint amit kívül látni. És ezt nagyon meg akartam – és akarom – mutatni a világnak. A közös munka előtt már fél évvel éreztem, hogy nagyon keresek valamit a vizuális megjelenésemben. Ezt az Instagramon történt próbálkozásaimból szűrtem le. Így érkeztem el oda, hogy szintet kell lépnem, különben megrekedek. Hiába az értékes belső tartalom, ha ezt kívülről nem tükrözi hitelesen semmi.

A legfőbb elvárásom két dolog volt:

Egyrészt szeretek olyan szakemberekkel dolgozni, akiknél azt érzem, hogy félszavakból is megértjük egymást. Amikor pár éve Rád találtam, már akkor tudtam: ha egyszer eljutok egy arculatfrissítéshez, Veled fogok – és akarok – dolgozni. Az, amit és ahogyan csinálsz, egy az egyben összhangban van velem, ezért nagyon örültem az együttműködés lehetőségének.

A másik a rugalmasság: magam is kreatív ember vagyok, ezért szeretek szabadon működni, de néha jól jön egy keret is, különben szétfolyik minden. Nagyon szerettem, hogy soha nem tettél rám nyomást, és mindenre kényelmesen volt időnk.

És még valami: abszolút bíztam a szakértelmedben. A magas minőség elvárás volt, de a látottak alapján bennem fel sem merült a kérdés, hogy nem lesz jó a végeredmény. Ezt csak erősítette az is, amikor az első meetingen túl voltunk. Annyira, de annyira jó kérdéseket tettél fel, hogy nekem ez az egész végül sokkal többet adott.

3. Hogyan élted meg a közös munkát? Milyen volt a folyamat, és mi tetszett benne a legjobban?

A legjobban az tetszett, hogy megérteni akartál. Láttam, hogy van egy kiforrott folyamat, de nem futószalagon adtál javaslatot. Rengeteget tanultam a piaci tudásodból, a megjegyzéseidből, a magyarázataidból. Megértettem, hogy teljesen más a marketing szakma, és végig azt éreztem: örömmel fizetek ezért a tudásért.

Egyszemélyes vállalkozóként korábban én is azon az állásponton voltam, hogy magamnak kell – és tudok – mindent megoldani. Ez kezdőként érthető is. De van egy pont, ahol igenis szükség van a szakértőkre, ha tovább akarok lépni és fejlődni szeretnék. Ezt a nézőpontot most már más területen is alkalmazom.

Hogy hogy éltem meg? Szavakba is nehéz foglalni.

Korábban mindig mosolyogtam, amikor egy stratégiai fejlesztő azt mondta, meg kell fogalmazni a küldetést, a missziót. Frusztrált is, hogy nekem mi erre a válaszom? Egészen mostanáig. A kérdéseid olyan kristálytisztán elém vetítették, hogy ki is vagyok valójában, hová tartok, és miért csinálom ezt az egészet.

Azzal, hogy ennyire fókuszált lett az irány, teljesen bele tudok lazulni a folyamatba. Már nem foglalkozom azzal, ki mit csinál, nem nézegetem mások oldalát – egyszerűen csak haladok a saját iránytűm szerint.

„Kicsit olyan, mintha éreztem volna, hogy ott van bennem ez a valami, csak néma voltam, és nem tudtam szavakkal vagy arculattal kifejezni.

Most viszont arcot, formát, testet öltött, és bár még mindig nem látom teljesen, hogy pontosan mi lesz benne a tartalom, hatalmas erőt és motivációt jelent a vizuális megjelenése. Ezért teljesen biztos vagyok benne, hogy a tartalom is meg fog érkezni.

4. Hogyan érzed magad az új arculatoddal? Milyen változást hozott a márkád életében?

Nagyon jól! Büszke vagyok rá, és nagyon szeretem, mert ránézek, és érzem azt a bizonyos erőt, érzést, hangulatot, amit sugározni szeretnék.

Változást mindenképp hozott, mert a következő időszakban az új forma és szín mentén frissül majd meg körülöttem minden. Már elkezdtem a honlap átalakítását, érnek a fejemben a további célok, úgyhogy ezt az évet arra dedikálom, hogy teljesen kiforrjon belőlem a régi-új lényem-énem.

5. Mit tanácsolnál azoknak, akik még bizonytalanok az arculattervezéssel kapcsolatban?

Sosem felejtem el: az arculatom frissítésének igénye kb. 1 – de lehet, hogy 1,5 – éve jelent meg először bennem. Először elhessegettem a gondolatot, hogy nincs rá pénzem, meg jó a mostani, más ennek is örülne… Aztán csak motoszkált a fejemben, és közben én is értem.

Szerintem az nagyon fontos, hogy ezt a folyamatot nem lehet – és nem is szabad – siettetni. Egyszerűen meg kell érkezni hozzá. Ha viszont azt érzed, hogy a régi vizuális kereteid már nagyon befeszítenek, akkor érdemes lépni. Mivel itt nem egy-két hónapos eredmény a cél, hanem hosszú táv, érdemes az időt és a pénzt is belefektetni, és a legjobb szakemberekkel dolgozni.

Az egész folyamatban azt éltem meg a legerősebben, amit a munkámban is látok: a külső és belső két nem elválasztható rész. Ami kint, az bent – és fordítva. Harmonikus megjelenés és —énmárkaépítő vállalkozóként— bizalom pedig csak akkor van, ha a kettő egyensúlyban van bennünk.

Zárszó

Ez a projekt (ahogy mindegyik a maga módján) számomra is különleges volt. Nemcsak azért, mert Katkával elképesztően jól tudtunk együtt gondolkodni, hanem mert pontosan az a fajta megújulás történt meg, amit mindig is a legizgalmasabbnak tartok a vizuális márkaépítésben: amikor a belső jellemzők végre látható formát öltenek.

Itt nem csupán színek, logó és betűtípusok születtek. Hanem egy olyan márkakép, ami teret ad annak, amivé valaki szakmailag és emberileg válni akar. És ha ez megtörténik, az már több mint design: ikonikus márka épül.




burai_katona_dora

A szerző:
BURAI-KATONA DÓRA

Brand és web designerként fő szakterületem a divat- és szépségipari márkák támogatása. Szakmai blogomon tapasztalataimmal és ötleteimmel arra törekszem, hogy megismerd a márkaépítést egy designer szemszögéből, továbbá inspirációt meríts a márkád egyedi, ikonikus megjelenéséhez.

Szolgáltatások

Fedezd fel az ICONISE YOU legszebb pillanatait Instagramon - @iconiseyou