Hogyan tud egy férfiruha forgalmazó márka ma igazán megújulni? A BONO Menswear Store-nak egy friss, modern arculatra volt szüksége, amely egyszerre hordozza a klasszikus eleganciát és a mai trendeket. A cél egy olyan vizuális identitás megalkotása volt, amely határozottan megszólítja a célközönséget és erősíti a márka jelenlétét. Az arculat újragondolása egyértelműen új lendületet adott a BONO-nak.
Ebben az esettanulmányban elvezetlek a kulisszák mögé! Megmutatom, hogyan indult a BONO redesign projekt, milyen lépések vezettek az új arculathoz, és hogyan zajlott a közös munka.
I. A BONO márka háttere
A BONO Menswear Store egy családi vállalkozás, amely Pécsett indult 2008-ban. 2019-ben Budapesten, a Corvin Plázában is nyitottak egy üzletet. Céljuk, hogy egyszerűsítsék a férfiak öltözködését, és komplett öltözeteket kínáljanak, beleértve a kiegészítőket is. Személyre szabott tanácsadást és ruházat méretre igazítást is biztosítanak.
A budapesti üzlet jelentős kihívásokkal szembesült (Covid-19 járvány, energia és gazdasági válság). Ezt követően most jött el az idő a megújulásra. A márka új üzlethelyiségbe költözik, a VIII. kerületből a XI. kerületbe, a Corvin Plázából az Allee-ba. Nagy reményeket fűznek ehhez a változáshoz, amelynek része a vizuális megújulás is.
Molnár Gréta, a márka tulajdonosa és a budapesti üzlet vezetője keresett meg, akivel körülbelül másfél éve beszéltünk először, akkor még a jövőbeli megújulásról. Azóta kapcsolatban maradtunk az Instagramon, így amikor elérkezett a BONO megújulásának ideje ismét felkeresett.
II. A korábbi arculat nehézségei
A korábbi arculat túlzottan klasszikus volt, ami azt eredményezte, hogy a vásárlók főként formális öltözékkel,(öltönnyel) azonosították a márkát. Az új arculattal a cél egy modernebb irányvonal kialakítása volt, amely a mindennapi, casual viseletet is népszerűsíti, szélesebb közönséget megszólítva.
További probléma volt, hogy a fizikai üzletek elegáns, prémium megjelenését az online felületeik nem tükrözték megfelelően. Szerették volna, hogy a prémium élmény az online térbenis megjelenjen.
Az arculatváltás célja tehát egy összhangmegteremtése volt, amely modern és elegáns stílust képvisel. Emellett egységesen kommunikálja a márka értékeit mind az online, mind az offline térben.
III. Az arculattervezés alapja: Az előkészítési szakasz
Mindketten nagy izgalommal vártuk a porjekt indulását, ami augusztus 1-jére esett. Az előkészítő szakasz során a célunk az volt, hogy szilárd alapot adjunk a BONO márka új arculatának. Ehhez részletes kutatást végeztem, és összeállítottam egy projekt briefet, amely világosan rögzítette a stratégiát, az irányvonalakat és az elvárásokat.
A munkát nagyban segítette a Gréta által biztosított márka dokumentáció, egy részletes kérdőív, valamint egy projekt kick-off konzultáció, amely során minden fontos részletet átbeszéltünk. Az irányvonalakban gyorsan egyetértettünk, így ezt a szakaszt hatékonyan tudtuk lezárni.
Az előkészítő szakaszban az alábbiak készültek:
A márka személyiségének meghatározása pszichológiai archetípusok alapján. Ezt a karaktert ‘BONO man’ névvel azonosítottuk.
Versenytárselemzés
Célcsoport elemzése
Egyedi értékajánlat (USP) kidolgozása
Vizuális és kommunikációs irányvonalak kialakítása
Az 1,5 hét alatt lezajlott előkészítési szakasz végére egy részletes brief született, amely megalapozta a tervezési folyamatot. Ez a megközelítés minimalizálta a félreértéseket, és biztosította, hogy az új arculat a BONO hosszú távú üzleti céljait támogassa.
IV. Kreatív koncepciók és arculat prezentáció
Az előkészítő szakasz után következett a kreatív munka, ahol a márka új vizuális identitásának kialakításán volt a fő fókuszom. Az egyik legnagyobb kihívás az volt, hogy az arculat tükrözze a klasszikus eleganciát, amely vonzó a tradicionális, formális öltözködést kedvelő, idősebb generáció számára. Ugyanakkor fontos volt, hogy egy frissebb, modernebb irányvonalat is megjelenítsünk. Ugyanis a márka célja, hogy a fiatalabb, 30-as éveikben járó közönséget is megszólítsa, különösen a mindennapi, casual stílussal.
1.A márka vizuális stílusa: A kreatív tervezés egy hangulattábla kialakításával kezdődött. A mood board tartalmazza a körülbelüli színpalettát, a tipográfia stílusát, valamint a márka hangulatát és üzenetét leíró képeket. A hangulattábla segít abban, hogy a briefben elméletben összefoglalt irányokat először láttassuk vizuálisan.
2. Színpaletta: A korábbi fekete-fehér „klasszikus fashion” palettát egy gazdagabb, jól kombinálható színösszeállításra cseréltük. Azt szerettük volna elérni, hogy a BONO egyértelműen kitűnjön versenytársai közül. Ezért kerültük azokat a színeket, amelyek konkurens márkákat idézhetnének fel a vásárlókban.
Emellett fontos volt, hogy az új színpaletta összhangban legyen a márka megújult személyiségével, amit a színek pszichológiai jelentésével is összefésültem. Mindeközben kiemelt figyelmet fordítottam arra, hogy az összhatás megőrizze a márka prémium jellegét.
3. A logó újragondolása: A korábbi logó technikailag rendben volt, azonban a magas, talpas betűtípus kissé régimódinak hatott. Az új logóval szerettünk volna egy modernebb, prémium érzetet közvetíteni a vásárlók felé. Ezzel azt is célul tűztük ki, hogy a márka pozicionálását magasabb szintre emeljük.
Továbbá a korábbi logónak nem voltak elrendezés verziói, így nem felelt meg teljesen a mai felületek rugalmas elvárásainak. Már a briefben, az első ötletelések során felmerült, hogy egy látványos grafikával kiegészülve az új logó megjegyezhetőbbé tenné a márkát a piacon.
A Bono korábbi logója
Két új logó koncepció készült. Gyakran merül fel a kérdés ügyfeleimnél, hogy hány koncepció készül egy projekt során. Az a tapasztalatom, hogy ha az előkészítő szakaszban alaposan kidoldozzuk az irányokat, bőségesen elég, ha két különböző koncepció készül, amelyek megfelelnek a briefben foglaltaknak. A választás szabadsága megmarad, azonban nem veszünk el a variációk tengerében sem.
A BONO esetében a két külöböző koncepciónál az egyik a klasszikusabb, a másik a modernebb irányvonalat képviselte:
4. Modern tipográfia csomag: A márka korábban egy talpas, elegáns és egy kerekded, kissé nőies betűtípus párost használt. Ezt lecseréltük egy férfiasabb, modernebb, talpatlan betűpárosra. A megfelelő betűtípus választás kulcsfontosságú, hiszen meghatározza a márka karakterét. Nekünk ebben az esetben egy modernebb, sportosabb mégis elegáns párosra volt szükségünk.
5. Arculat prezentáció: Az elkészült vázlatokat videós formában mutattam be az ügyfelemnek, látványtervekkel illusztrálva az arculati elemeket. A prezentáció során részletes szakmai magyarázatot adtam, hogy világosan megértessem, miért hoztam meg bizonyos tervezési döntéseket, és hogyan illeszkednek azok a márka céljaihoz.
Mindig izgatottan várom, hogyan reagál az ügyfél ebben a fázisban. Szerencsére Gréta visszajelzése kifejezetten pozitív volt:
„Az első benyomásom, hogy woow! Tökéletesen ráéreztél, érted és átadod az üzenetünket! A színek fantasztikusak, imádom őket!”
Az arculat szinte minden eleme azonnal elfogadásra került. A tipográfián apró finomításokat végeztünk. A logó kiválasztása azonban egy kis fejtörést okozott. Olyan furcsa helyzet állt elő, hogy bár mindkét verzió tetszett, valami mégis hiányzott.
V. Az arculat finomhangolása
A projekt ekkor lépett a finomhangolás fázisába, ahol a végső verzió kerül kidolgozásra.
Így alkottam meg egy módosítási körben a két logóverzió tökéletes ötvözetét, aminek a ‘The ideal fusion’ fantázianevet adtam.
A végleges logó ‘The ideal fusion’ – modern és klasszikus egyben
„Imádom!” – érkezett egy órán belül a gyors ügyfélvisszajelzés.
Az arculat éke egyértelműen a logó, pontosabban a reszponzív logócsomag. Modern márkaként fontos, hogy minden méretű felületen jól tudja magát azonosítani a márka, így egy logó helyett négy logóverzió készült.
A logócsomag tartalma:
main, azaz elsődleges logó
fektetett elrendezésű logó
logó, amely csak a márkanevet tartalmazza grafika nélkül
ún. ‘submark’, amely a grafika rész önálló, egyszerűsített verziója
VI. Az arculati ‘style guide’ elkészítése
A véglegesített tervek után a munka folytatódott: az új arculat megfelelő használatához elkészítettem egy 32 oldalas, részletes style guide-ot.
Ez a dokumentum tartalmazza:
A logó verzióinak alkalmazási szabályait
A színpaletta színkódjait és színek arányait
A tipográfia használati irányelveit
Javaslatokat a képi világra
Az arculati elemek közösségi médiában való megjelenítését
Kommunikációs irányelveket
Online és offline látványterveket
Fájltípusokra vonatkozó útmutatást
Ez a style guide rendkívül hasznos a márka számára. Legyen szó új munkatársak betanításáról vagy külső kivitelezők bevonásáról, mindenki számára egyértelmű irányelveket biztosít. A dokumentum segít abban, hogy az arculat minden platformon egységesen jelenjen meg, fenntartva a márka prémium minőségét és hitelességét.
VII. Arculati ráépülések
Az elkészült arculat kiváló alapot biztosított a márkának a további marketing anyagok kidolgozásához. A projekt lezárásakor ügyfelemmel tartottunk egy zárókonzultációt, ahol nemcsak a sikeres befejezést ünnepeltük, de beszélgettünk az arculati elemek további felhasználási lehetőségeiről is. Itt iránymutató tanácsokat adtam többek között a reklámtáska design, névjegykártya, üzlet portál LED tábla és a közösségi média megjelenés tervezéséhez, hogy az arculat minden platformon egységesen és hatásosan jelenjen meg.
Végül elkészült egy kétoldalas üzletkártya is, amelyet kifejezetten az üzletek pultjaira szántunk nyomtatásra.
VIII. Elégedettség mérés és a projekt értékelése
Ez a projekt igazi álommunka volt számomra. Grétával való együttműködésünk gördülékenyen zajlott, a kommunikáció végig hatékony és folyamatos volt. Mindketten ugyanazt az irányt képviseltük, ami nagyban megkönnyítette a tervezést. A személyiségünk remekül passzolt, és ez a közös munkára is pozitívan hatott. Külön öröm volt látni, hogy professzionális csapatként mennyire jól tudtunk együtt dolgozni. Gréta visszajelzései is megerősítettek abban, hogy a végeredmény mindkettőnk elégedettségére szolgált.
„Évek óta követem Dóri munkásságát, és mindig is tudtam, ha aktuális lesz az arculat frissítés, őt kérem fel, és beigazolódott a megérzésem. Precíz és pontos munkát végzett az egész folyamat alatt, minden határidőt betartott, tökéletesen ráérzett a márkám üzenetére, és megvalósította az elképzeléseimet. Nagyon elégedett vagyok a végeredménnyel! Imádom az új logónkat és színpalettánkat, könnyű vele dolgozni, és a style guide-nak köszönhetően egységes, összetéveszthetetlen, egyedi megjelenést kapunk minden felületen, online és offline egyaránt.”
A te márkád is részese lenne egy hasonló folyamatnak?
A BONO arculatfrissítése egy különleges és inspiráló együttműködés volt, amely során a márka sajátos karaktere került előtérbe. Ha te is egy jól átgondolt, prémium arculatban gondolkodsz, szívesen beszélgetnék veled arról, hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet a márkádból. Lépj velem kapcsolatba, és kezdjük el megtervezni a következő lépéseket!
Egy új arculat bevezetése mindig izgalmas mérföldkő egy márka életében. Akár egy teljes rebrandről van szó akár egy kisebb vizuális frissítésről a változás mindig hatással van a közönségre. Az emberek megszokják a márka megjelenését így ha egyik napról a másikra minden megváltozik könnyen elveszíthetik a
Egy jó márka emlékezetes. Egy kiváló márka érzelmeket kelt. A divat- és szépségiparban az arculatod nemcsak a megjelenésről szól – ez az ami megmutatja ki vagy mit képviselsz és hogyan kapcsolódsz a vásárlóidhoz. De mi történik ha az üzenet elhalványul? Ha az arculatod már nem
„Ismerd a célcsoportodat!”– Ez az egyik első szabály amit minden márkaépítő elsajátít. A gyakorlatban azonban már sokkal nehezebb alkalmazni. A célcsoport ismerete hatással van a márka szinte minden elemére: meghatározza hogyan kommunikálsz a vásárlóiddal befolyásolja a termékek vagy szolgáltatások kialakítását és kihat az arculatra az
Brand és web designerként fő szakterületem a divat- és szépségipari márkák támogatása. Szakmai blogomon tapasztalataimmal és ötleteimmel arra törekszem, hogy megismerd a márkaépítést egy designer szemszögéből, továbbá inspirációt meríts a márkád egyedi, ikonikus megjelenéséhez.